Faydalı Bilgiler

Karadutun Faydaları

karadutun faydaları

KARADUTUN FAYDALARI

Öncelikle zengin antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği , kan şekeri-kan basıncı ve kolesterolü dengelediği bilinmektedir. Bunun yanında böbrekler ve karaciğeri toksinlerden arındırır. Soğuk algınlığı ve gribe karşı etkili olduğu gibi aynı zamanda cilt sağlığına da faydalıdır.

Faydaları saymakla bitmeyen bu meyveyi mevsiminde taze olarak tüketebildiğiniz gibi kurutulmuş olarak da yılın her ayı bulmanız mümkün. Ayrıca farklı işlemlerden geçirilmiş olarak Karadut Özü,  Karadut Pekmezi, Karadut Çayı ve Karadut Şurubu gibi çok sayıda ürünü de piyasada bulabilirsiniz.

Kış aylarında özellikle boğaz enfeksiyonları için Karadut Çayı kullanılabilir. Soğuk algınlıkları için de C ve K vitamini açısından oldukça zengindir.

Ayrıca sezonunda toplanan karadutlar kaynatılarak yapılan Karadut Pekmezi yılın her dönemi her öğün tüketilebilir. Özellikle çocuklar için sevecekleri vazgeçilmez bir lezzettir.

Son dönemlerde oldukça popüler olan ve ulaşımı kolay olan karadut ürünlerinden biri de Karadut Özü dür. Özellikle şeker ilavesiz olarak üretilen ürünler tercih edilmektedir. Karadut Özü üretiminde soğuk sıkım proses uygulanmakta ve vakum teknolojisiyle kıvam arttırılmaktadır. Tıpkı Pekmez gibi tüketilebildiği gibi sulandırılarak her mevsim Karadut Şurubu yapılarak tüketilebildiği gibi çay vb içeceklerin şekersiz olarak tatlandırılmasında kullanılabildiği gibi , küçüklerimizin sütlerini de tatlandırabilir.

Ayrıca çok sayıda kek, pasta , poğaça, kurabiye ve tatlı gibi çok sayıda tarifi de zenginleştirmektedir.

Karadut sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Güçlü bir lif kaynağıdır. Kabızlık ve şişkinlik gibi sorunların giderilmesine yardımcıdır. Tüm bu özellikleri sayesinde güçlü bir gıda takviyesidir.

Aşağıdaki linkten internet sitemizde mevcut Karadut içerikli ürünlere ulaşabilirsiniz.

https://www.yesilzeytin.net/kategori/diger-urunler/meyve-ozu/

Bir cevap yazın