Zeytin

YEŞİL ZEYTİN AYRI MI YAZILIR, YOKSA BİRLEŞİK Mİ?

yeşil zeytin birleşik mi yazılır yoksa ayrı mı

Yeşilzeytin birleşik mi yazılır, yoksa ayrı mı yazılır? İşte google de en fazla aranılan ve merak edilen trend konuları cevaplamaya devam ediyoruz. Yeşilzeytin ayrı mı yazılır, birleşik mi?

İşte bu konuda pek çok farklı fikir olmakla birlikte elbette doğru araştırmayı yapabileceğiniz yer tabiî ki Türk Dil Kurumu (TDK). Kelimelerin yazılımları konusunda doğru olana karar vermek TDK nın yetkisinde olmakla birlikte yeşilzeytin ayrı mı yazılır yoksa birleşik mi sorusunun yanıtına ne cevap vermiştir.

Bazı kaynaklara göre yeşilzeytin birleşik yazılırken siyah zeytin in ayrı yazılmasının sebebi şu şekilde açıklanıyor. Siyah zeytin kelimesi zeytin i ifade ederken yeşilzeytin kelimesi zeytinin salamura edilmiş renkli bir türünü ifade ediyor.

Bununla birlikte kullanılan bilgisayar programlarında birleşik yazılan yeşilzeytin hatalı olarak algılanıyor ve altı çiziliyor. Yani yeşil zeytin olarak ayrı yazılması isteniyor.  Yine internet ortamında arama motorlarında yapılan aramalarda da yeşilzeytin birleşik olarak yazılarak arama yapıldığında ‘bunu mu demek istediniz (yeşil zeytin) şeklinde düzeltildiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Peki siyah zeytin birleşik mi yazılır. Yine bu konuda çok tartışılmakla birlikte kullanılan yazı programları ve internet arama motorları siyahzeytin kelimesini birleşik olarak yazıldığında hatalı olarak algılayıp siyah zeytin şeklinde düzeltiyor.

Kendisine teşekkürlerimizi tekrar ilettiğimiz bir öğretmenimiz öğrencilerden gelen sorular üzerine CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) aracılığı ile sorunun yanıtlanmasını talep ediyor. 15/09/2019 tarihinde ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU BAŞKANLIĞI tarafından verilen yanıtta;

‘renk adlarıyla kurulan bitki, hayvan veya hastalık adları bitişik yazılır. Kuralı yer almaktadır. Bu kuraldan hareketle yeşilzeytin ve siyahzeytin de birleşik yazılmalıdır.’ yanıtı yer almaktadır.

20 Temmuz 2023 tarihinde TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından bazı kelimelerin halk arasında sıklıkla yanlış kullanılması üzerine alınan kararla pek çok sözcüğün yazım kurallarında güncelleme yapma ihtiyacı üzerine düzeltmeye gitmiştir. Alınan bu karar neticesinde Yeşilzeytin lan yazım şekli Yeşil Zeytin olarak değiştirilmiştir. Bu kelimeler ile birlikte Yeşilbiber , yeşil biber olarak düzeltilmiş, Yeşilsoğan ise yeşil soğan olarak düzeltilmiştir.

Bu değişikliklerin ardından siyahzeytin nasıl yazılır sorusu kafa karışıklığına sebep olmakla birlikte, siyahzeytin yazımında bir değişikliğe gidilmediğinden Siyahzeytin olarak yazılmaya devam edildiğinde gerek yazım programları gerek arama motorlarında siyah zeytin olarak düzeltildiğini görmekteyiz.

Bu sebepler le yazım konusunda kararı sizlere bırakarak yeşil zeytin ve siyah zeytin in lezzetine ve keyfine varmaya davet ediyoruz. Afiyet olsun

.com Hala ziyaret etmediyseniz lütfen inceleyin.

 

Bir yanıt yazın